طراحی برای ترنسجندرها

وقتی سوفی آلپرت، تصمیم گرفت زندگی‌اش رو به عنوان یک زن ادامه بده، هر چیزی که می‌تونست رو تغییر داد. مثل زن‌ها لباس پوشید، موهاش رو بلند کرد و اسمش رو هم گذاشت «سوفی». اما یک چیز در زندگیش بدون تغییر باقی مونده؛: پروفایل Airbnb و تمام محتوایی که در اون تولید کرده بود. در تمام ریویوهای سوفی، هنوز با ضمیر He/His خطاب شده بود و حتی اسمش قبلی‌اش هم هنوز باقی بود.

با این وضعیت، اون در بهترین حالت می‌تونست برای مهمان‌ها و میزبان‌هاش مساله رو توضیح بده و بدترین حالت این بود که اون‌ها ممکن بود از برخورد باهاش جا بخورن و یا حتی مشکوک بشن که اصلاً سوفی کلاهبرداره و قراره داستانی براشون درست کنه، که خب واقعاً خوب نبود.

از لحاظ طراحی، Airbnb با استفاده از هیستوری فعالیت‌های شما، طراحی پروفایل‌تون رو می‌سازه. حالا وقتی یک ترنسجندر تصمیم می‌گیره زندگی تازه‌ای رو با ظاهر [و مشخصاتی] نو شروع کنه، این الگوریتم به شدت مشکل‌ساز می‌شه. پروفایلی با مشخصات و اسمی زنانه که شامل هیستوری و ریویوهایی کاملاً مردانه‌ست؛ یک مثال خیلی دقیق از اینکه چطور یک راهکار طراحی خوب برای ۹۸٪ آدم‌ها، برای بقیه ۲٪ بسیار مشکل‌ساز و عملاً غیرقابل استفاده می‌شه.

اما نکته اینجاست که هیچ گزینه‌ای در تنظیمات کاربری Airbnb برای تغییر جنسیت [و در ادامه تغییر تمام بخش‌ها، مثل ریویوها] دیده نشده. به همین خاطر سوفی تصمیم می‌گیره اکانت خودش [و به ناچار تمام ریویوهای مثبتش] رو پاک کنه. اما قبلش ای‌میلی به پشتیبانی Airbnb می‌زنه و شرایط رو براشون توضیح می‌ده و ازشون می‌خواد حداقل ریویوهایی که نوشته رو پاک کنن تا اون مجبور به پاک کردن اکانتش نشه. اما چی شد؟ Airbnb به شکل زیبایی تمام ریویوهای قبلی سوفی [به همراه ضمیرها و جاهایی که اسم قبلیش درج شده بود] رو اصلاح کرد. عالی.

حالا سوال اصلی اینجاست: این پروسه تغییر چطور انجام شد؟ آیا ابزار خودکاری برای این‌کار وجود داره؟ آیا الگوریتم یا یک الگوی طراحی برای این‌کار هست؟ این سوالات از روابط ‌عمومی شرکت پرسیده شد و جواب بسیار زیبا و تحسین‌برانگیز بود. Airbnb سیاستی داخلی برای چنین شرایط پیش‌بینی کرده، که قبلاً چندین بار هم مورد استفاده قرار گرفته. زنده باد.

اون‌ها حتی برای اجرای تغییرات مبتنی بر این سیاست، کارمندی دارن که به این نوع از درخواست‌ها رسیدگی می‌کنه. درواقع تمام تغییرات به صورت دستی توسط یک فرد انجام می‌شه. در شرایطی که کد (Code) حرف اول و آخر رو در سیلیکون‌ولی می‌زنه، Airbnb به جای پایه‌ریزی سیاست‌ها و اصطلاحاً Term of Serviceهای دست‌وپاگیر و پیچیده، یک گام به عقب برگشته و به جای ساخت ابزاری اتوماتیک برای تغییرات این‌چنینی از خدمات امور مشتریان خوب استفاده می‌کنه.

نگاهی به سرویس‌های بزرگ دیگه‌ی وب، منحصربه‌فرد بودن روش Airbnb رو مشخص می‌کنه. فیس‌بوک به شما اجازه تغییر جنسیت رو می‌ده و به دنبال این تغییر، تمام ضمیرهایی که در هیستوری شما وجود داره، متناسب با اون، تغییر می‌کنه؛ اما به صورت خودکار و فقط تمام محتوایی که به شکلی در پروفایل شما قابل رویت باشه. گوگل اجازه تغییر اسم و جنسیت رو می‌ده اما این تغییرات در سرویس‌هایی وابسته (مثل یوتیوب) اعمال نمیشه. توییتر هیچ‌کاری در این زمینه انجام نمی‌ده؛ اما ساختار هم توییتر جوری نیست که جایی شما مجبور باشید جنسیت‌تون رو مشخص کنید. شاید ماهیت توییتر باعث شده که بتونه در این زمینه از بقیه پیشروتر باشه.

به هر حال، ما نباید مجبور باشیم برای ساخت آینده‌ای جدید، گذشته‌مون رو پاک کنیم. در دنیای اینترنت٬ باید بتونیم در بعضی موارد گذشته رو کمی تغییر بدیم. و این از زیبایی‌های اینترنت و احترام به حقوق به انسان‌هاست.

ترجمه‌ی آزادی از Fast Co.Design